Budowa własnego domu w tradycyjnej technologii jest długotrwała i bardzo kosztowna. Polacy coraz częściej wzorem mieszkańców Skandynawii czy Kanady decydują się na budowę domu drewnianego.

Zalety domów drewnianych

O przewadze domów drewnianych nad domami murowanymi decydują przede wszystkim dwa elementy:
• cena,
• czas realizacji.

Koszty budowy domu drewnianego są kilkakrotnie niższe niż domów tradycyjnych. W zależności od zastosowanej technologii (modułowa, dom z bali) koszt metra kwadratowego nie powinien przekroczyć 2000 zł. Koszt metra kwadratowego mieszkania lub domu murowanego to ok. 6000-8000 zł.

Budowa domu tradycyjnego trwa rok lub dłużej, w dużej mierze zależy to od zasobności portfela i warunków pogodowych. Domy drewniane można budować przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Od rozpoczęcia budowy do jej zamknięcia nie upływa więcej niż 3 miesiące.

Zalet domów drewnianych jest jednak znacznie więcej. Bardzo istotna jest ich ekologiczność, są przyjazne dla środowiska, ale przede wszystkim dla domowników. Domy drewniane wytwarzają mikroklimat pozytywnie wpływający na mieszkańców, są ciepłe i przytulne. Ze względu na właściwości drewna niższe są koszty eksploatacji związane z ogrzewaniem. Ogrzewamy tylko powietrze w pomieszczeniach a nie ściany, ponieważ drewno nie pochłania ciepła. Z tego też względu nawet w bardzo upalne dni w domach drewnianych panuje przyjemny chłód.

Wady domów drewnianych

Przy zastosowaniu właściwej technologii i starannym wykonaniu, trudno właściwie znaleźć wady domów drewnianych. Odpowiednio konserwowane przetrwają nawet 100 lat. Aby jednak tak się stało trzeba bardzo starannie wybrać drewno. Powinno być ono dobrze wysuszone i zaimpregnowane (najlepiej przemysłowo). Druga bardzo istotna kwestia to wybór wykonawcy. Zwiększająca się popularność domów drewnianych sprawia, że dobrych, doświadczonych firm ciągle przybywa, ale wszelkie niedociągnięcia na etapie budowy spowodują później wzrost kosztów usuwania usterek i mogą skrócić okres eksploatacji domu.