O tym jak będzie wyglądał nasz dom marzeń w dużej mierze decyduje projekt architektoniczny. Trzeba starannie go wybrać zwracając uwagę na bryłę domu, jego powierzchnię, wygląd elewacji.

Oferty pracowni architektonicznych

Zdecydowana większość przyszłych właścicieli własnego domu wybiera tzw. projekty katalogowe, czyli gotowe projekty o charakterze uniwersalnym. Największą zaletą ofert katalogowych jest ich ogromny wybór, w internecie można znaleźć tysiące różnorodnych ofert. Do wyboru domy parterowe, piętrowe, murowane, drewniane, energooszczędne, pasywne.

Tym co przemawia za wyborem oferty katalogowej jest niższa cena projektu w porównaniu z projektem na zamówienie, ale także wizualizacja. Przyszły właściciel widzi od razu w jakim domu zamieszka, jaki będzie rozkład pomieszczeń, jak będzie wyglądało jego najbliższe otoczenie.

Adaptacja projektu obowiązkowa

Decydując się na gotowy projekt trzeba pamiętać, że musi on zostać adoptowany przez wybranego architekta. To on dokonuje niezbędnych zmian w projekcie, podpisuje się pod nim, staje się jego autorem i odpowiada za jego zgodność z obowiązującymi przepisami.

Jakie zmiany mogą zostać wprowadzone na etapie adaptacji? Przede wszystkim można dokonać zmiany układu pomieszczeń dostosowując go do potrzeb konkretnej rodziny. Należy jednak pamiętać, że nie wolno zmieniać układu ścian konstrukcyjnych. Można za to zmienić materiały wykończeniowe, system ogrzewania, kształt dachu. W trakcie adaptacji architekt dokonuje także dostosowania projektu do kształtu i usytuowania konkretnej działki. Musi także dołączyć opinię o oddziaływaniu budynku na najbliższe otoczenie. Od tego będzie zależało czy wystarczy tylko zgłoszenie budowy, czy konieczne będzie wystąpienie o pozwolenie na budowę.

Wybór projektu katalogowego i jego adaptacja do własnych potrzeb to nie tylko tańszy sposób na projekt domu, ale także znacznie szybszy, skracający okres przygotowawczy budowy. Projekt indywidualny wymaga wielokrotnych spotkań z architektem i ustalanie najdrobniejszych szczegółów. Oczywiście w zamian otrzymujemy projekt domu idealnie dopasowany do potrzeb i wymagań inwestora.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWady i zalety domów drewnianych